
Kronprinsessan Victoria har denna vecka fortsatt sina studier vid Försvarshögskolan. I augusti påbörjade hon särskild officersutbildning och i går inleddes grundkursen i militärstrategi.
Hovet har publicerat ett par fotografier av kronprinsessan i marinens uniform modell 1948. Som officersaspirant bär hon den så kallade kadettkronan på ärmarna och under den flottans vapenslagstecken i form av ett förgyllt ankare.
Intressantast ur ett faleristiskt perspektiv är så klart att hon bär ett litet släpspänne med fem band i miniatyrbredd. Dessa band representerar:
- Ledamot och kommendör av Kungl. Maj:ts Orden (Serafimerorden)
- Carl XVI Gustafs jubileumsminnestecken IV (2023)
- Carl XVI Gustafs jubileumsminnestecken III (2016)
- Carl XVI Gustafs jubileumsminnestecken II (2013)
- Carl XVI Gustafs jubileumsminnestecken (1996)
De kungliga bär oftast endast ett urval av sina utmärkelser på släpspännet, i kronprinsessans fall Serafimerorden och kungliga minnestecken. Kungliga släpspännen är traditionellt i miniatyrband (ca 15 mm brett). Det första bandet skyms delvis av kavajslaget vilket är helt korrekt. Kronprinsessans släpspänne är på alla sätt föredömlig och elegant!
Uppdatering den 12 mars 2025:
Idag på kronprinsessans namnsdag uppträdde hon för första gången i uniform vid ceremonin på Kungliga slottets borggård. I samband med detta meddelades att hon befordrats till fänrik.